Māris Bērziņš

Works: Darba autors (17); Reception person (34)
NameMāris Bērziņš
PseudonymGūtenmorgens
Personal informationBĒRZIŅŠ Māris (born on December 7, 1962 in Riga) - writer, play writer.

Finished Riga Trade vocational secondary school (1981) and University of Latvia Faculty of Economics, Industrial Economics (1990). He worked in various companies as trade inspector, meteorologist, economist; worked in Ministry of Economics of the Republic of Latvia (1993). He was the State Culture Capital Foundation's State (SCCF) first director (1998-2001), the city of Riga Chairman of the Public Utilities Commission (PUC) (2001-2007). Bērziņš has been a member of the Latvian Writers' Union since 2007.
Māris Bērziņš was handed The Annual Latvian Literature Award 2009 for collection of plays "Imagine" (Iztēlojies) and The Baltic Assembly (BA) prize for Literature 2015 for novel "The Taste of Lead" (Svina garša) and the prize of Dzintars Sodums (2015). The novel portrays fateful events in the lives of Latvians at the beginning of World War II.

BIBLIOGRAPHY

Prose

First novel "Eriks Traums dream" (Ērika Trauma Sapnis; 2003), "Gutenmorgens"(Gūtenmorgens; 2007; in 2009 - second edition), book for childrens "Fat Stranger" (Resnais svešinieks; 2008). "Time Will Save History. Documentary sculpture collection by Aigars Bikše and stories by Māris Bērziņš" (Laika pavēlnieki/ Māris Bērziņš, stāsti; Aigars Bikše, tēlniecība; 2011), "Hello, Dzintar Mihail!" (Sveiks, Dzintar Mihail!; 2013), "The Tase of Lead" (Svina garša; 2015).

Plays

"Imagine. Three plays" (2009).

Quotations

Par Māra Bērziņa prozu kopumā

"Māra Bērziņa daiļrade ir dinamiska – katrs nākamais darbs atšķiras gan satura, gan formas ziņā, pāri paliek "tikai" autora specifiskais, ar citiem nesajaucamais stils. [..] Savās grāmatās Bērziņš izvairās no loģiska sižeta un varoņu konkrētības, lai radītu literāro telpu, kurā viss ir iespējams. Biežāk izmantotie paņēmieni – ikviens varonis acumirklī var kļūt par citu, stāstu aizmetņiem trūkst attīstības un atrisinājuma, nav iekšējo monologu un rīcību skaidrojumu. Lai lasītājs šajā telpā nejustos neomulīgi, Bērziņš prot saglabāt stāstu iekšējo loģiku – subjektīvu ritmu un noskaņu, par dzinuli izvēloties komiskas situācijas."

Brokāne, Laura. Stāsti un mērces. Latvju Teksti, Nr. 4, 2011.

Par romānu "Svina garša" (Dienas Grāmata, 2015)

"Man aizraujoši šķiet romāni, kas vēstures disciplīnā jau zināmās koncepcijas papildina ar ar kādiem paralēliem nozīmju slāņiem, kuru iekļaušana zinātniskajā naratīvā ir neiespējama. Tāda ir "Svina garša", īpaši sākot ar okupāciju laika tēlojumu. Es teiktu, ka Bērziņam ir izdevies reprezentēt laikmeta sajūtu. Sižetiska izklāsta hronoloģiskajā secībā tikai romāna beigu daļā autors ievieš citu laika dimensiju un līdz ar to – citu realitāti, nemanāmi vājinot manu apņēmību novērot savas reakcijas lasīšanas procesā. Romāns beidzas ar galvenā varoņa geto slimnīcā redzētā dīvainā sapņa šķietamo piedzīvošanu pēc tam, kad viņš līdz ar sava likteņa biedriem ir kļuvis par kādu no zvaigznēm romāna beigu lappusēs. Sapņa atkārtojums ir tiešs trāpījums manā lasītājas sirdī. Nav asiņu un ložu, ir tikai neizskaidrojama atbrīvotība. Nav arī šaubu – Māra Bērziņa romāns ir laba literatūra."

Lipša, Ineta. Par svina garšu. Latvju Teksti, Nr. 2, 2015.
Occupationsauthor
play writer
Birth place07.12.1962

Residence
RewardsAnnual Latvian Literary Award
Balva piešķirta par lugu krājumu "Iztēlojies".
Dramaturģija
2009

Egona Līva piemiņas balva ''Krasta ļaudis''
Titanium Screws
Egona Līva piemiņas balvas "Krasta ļaudis" diploms par "Literāro veikumu" piešķirts par romānu "Titāna skrūves".
Literārais veikums
2011

Aleksandra Čaka balva
Rīgas domes īpašo atzinību saņēma Māris Bērziņš par grāmatu "Svina garša".
Atzinība
2015

Baltijas Asamblejas balva
Balva piešķirta par romānu "Svina garša".
literatūra
2015

Dzintara Soduma balva
Balva piešķirta par vēsturisko romānu "Svina garša".
2015

Annual Latvian Literary Award
Balva piešķirta par romānu "Svina garša".
Labākais prozas darbs
2015

Autortiesību bezgalības balva
Balva piešķirta par romānu "Svina garša", kas izdots grāmatas formātā 2015. gadā ("Dienas Grāmata"), pieejams arī e-grāmatas versijā. Iestudēts Latvijas Nacionālajā teātrī (pirmizrāde 2016.04.02.).
2016