Tamāra Skrīna

lv
Ziņot redaktoram

Works: Author (4); Person of reception (7)

NameTamāra Skrīna
SummaryTamāra Skrīna (1950) – dzejniece un žurnāliste. Dzejoļu krājumu "Dzintars asiņo" (1978), "No vienas saules" (kopkrājumā "Četri", 1986) autore. Periodiski publicē dzejoļus Ziemeļvidzemes laikrakstā "Liesma".
Personal informationDzimusi krāsotāja un šuvējas ģimenē.
Work1972: pirmā publikācija – dzejoļi "Smieties ir jāprot" un "Mēness zirgs" Valmieras rajona laikrakstā "Liesma" (31. maijā).

Dzeja

"Dzintars asiņo" (1978)
"No vienas saules" (kopkrājumā "Četri",1986).

Tamāras Skrīnas dzejoļi un publicistiski raksti regulāri ievietoti laikrakstā "Liesma".
Quotations

Par dzejoļu krājumu "No vienas saules" (kopkrājumā "Četri", Liesma, 1986)


No visiem četriem ar visskaidrāko un smagāko māksliniecisko ieceri ir Tamāras Skrīnas "No vienas saules". Autores pirmās grāmatas beigu motīvs par gaismu, kura sāp, kalpo kā šī krājuma ass. Kāpēc nosaucu ieceri par smagu, šajā gadījumā, varbūt, pat pārak smagu? Saule, arī uguns, svece, zibens un daudz kas vēl, ko arī atrodam dzejoļos kā Gaismas izpausmes formas, gaismas — tumsas pretstats vai līdzāspastāvēšana un cilvēks ar savu pretrunīgo un mainīgo attieksmi šajā vienotajā sistēmā ir viens no mūžīgajiem mākslas un filozofijas jautājumiem. Lai to risinātu, ir vajadzīga gan dziļa filozofijas izpratne, gan spilgti individuāla mākslinieka personība. T. Skrīnai savu ieceri pagaidām realizēt nepietiek spēka. Ka tā ir bijusi vērienīga, rāda grāmatas iesākums, apmēram pirmie seši dzejoļi, kas ar spēku, ar tēlu krāsainību it ka atbrīvo ceļu, pa kuru jānāk kaut kam vēl lielākam; vai arī – pa kuru varēs pie tā nokļūt. Atbrīvo, atver un – izplūst. Ideja tiek sadalīta nelielos tematiski vienotos un līdzīgos – arī pēc autores attieksmes pret tiem – nogrieznīšos. Es varu saprast, ka tā ir vēlēšanās aptvert neaptveramo: atspoguļot visu gaismas un cilvēka daudzveidīgo, daudzpusīgo mijiedarbību, bet tēli zaudē emocionalitāti šīs prāta rīcības dēļ un pārvēršas atpakaļ vārdos. Tā paša iemesla dēļ mākslinieciski neīstenojas 44 dzejoļu virkne ar tādu pašu nosaukumu kā krājumam "No vienas saules" (228–242), un atsevišķi veiksmīgi dzejoji vai kāda ceļa iemirdzēšanās neko daudz labot nevar."

Ruta Goldšteina. Kā pietrūka? Karogs, Nr. 1, 1987.

Occupationspoet
journalist
Birth time/place18.04.1950
Ozolmuiža
Ozolmuiža, Brīvzemnieku pagasts, Alojas novads
Dzimusi Brīvzemnieku pagastā.
Education1965
Puikule Primary School
Puikule
Puikule, Brīvzemnieku pagasts, Alojas novads

1968
Valmieras 1. vidusskola
Valmiera
Valmiera
Working place1969–1993
Valmiera
Valmiera
Valmieras stikla šķiedras rūpnīca. Šķeterētāja.

:Category is not given

:Category is not given
Showing 1-4 of 4 items.
#LocationDateTypeType of locationText fragment
   
1Ozolmuiža
(Ozolmuiža, Brīvzemnieku pagasts, Alojas novads)
18.04.1950Birth time/placeCiems
2Puikule
(Puikule, Brīvzemnieku pagasts, Alojas novads)
1965EducationCiems
3Valmiera
(Valmiera)
1968EducationPilsēta
4Valmiera
(Valmiera)
1969 - 1993Working placePilsēta

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.