Popē tiks atvērta Maijas Kalniņas pirmā grāmata

Logo_Maija Kalnina.jpg

Trešais Dullo dauku festivāls "Vārti" 20. jūlijā Popē sāksies ar liepājnieces Maijas Kalniņas pirmās grāmatas "Adrese – tepat blakus" atvēršanas svētkiem.

Koncertzālē "Zirgu stallis" Maijas Kalniņas rakstītie teksti skanēs gan pašas autores lasīti, gan īpaši šim notikumam radītā koncertprogrammā. Mūziķis Normunds Kalniņš veido dziesmu programmu ar dzejnieces tekstiem. Liepājas teātra aktieru Viktora Ellera, Agneses Jēkabsones un Zandas Štrausas dziedātas, tās skanēs komponistu Kārļa Būmeistera, Jāņa Strazda, Arņa Čakstiņa un pašas Maijas radītā mūzikā.

Pirms diviem gadiem Maija Kalniņa atsaucās Popes saucienam pēc jauna skanējuma novārtā pamestajai estrādei. Vietējo uzrunāta, Maija teica "jā" popiņu sapnim – atkal no jauna ieskandināt divdesmit gadus klusējošu estrādi. Tādējādi dzima Dullo dauku festivāls "Vārti", kura būtība ir ne vien radīt kultūras notikumu, bet caur to – ļaut vietām atdzimt. Kopēji paveiktais devis rezultātu – šopavasar saņemta priecīga ziņa – vietējā pašvaldība estrādes skatītāju zonas rekonstrukcijā ieguldīs teju 400 tūkstošus eiro.

"Tas, ka mana pirmā grāmata dienasgaismu ieraudzīs tieši Popē, ir dabiski. Pērn šeit – senajā pilskalnā – izskanēja manis un Kārļa Būmeistera muzikālās apvienības "Matters" kopēji veidots koncertstāsts "Laiks mūsu ir upe". Tam noslēdzoties, sajutu, ka ir laiks apzināt sevis rakstīto un apkopot vienā krājumā. Rakstīšana, kopš sevi minos, ir bijis viens no man ļoti svarīgiem procesiem – tās ir manas sarunas ar sevi pasaulē un pasauli sevī," par gaidāmās grāmatas ceļu pie lasītāja stāsta Maija.

Grāmatā būs lasāma gan Maijas Kalniņas dzeja, gan īsproza, tajā ietverts arī Liepājai veltītais cikls "Es esmu Liepāja", kurā par sevi stāsta dažādas Liepājas vietas: Karosta, koncertestrāde "Pūt, vējiņi!", Gājēju iela un citi.

Liepājnieces, režisores, dziesminieces un dzejnieces Maijas Kalniņas rakstītajā iedvesmu un spēku rod gan vēju pilsētai piederīgie, gan ļaudis no citām Latvijas vietām. Bruknas kopienas vadītājs, priesteris Andrejs Mediņš, izlasot topošā krājuma manuskriptu, saka: "Maijas dzejas krājums sniedza man brīnišķīgu veldzi. Sajutu radniecību. Viņa ir pārstājusi baidīties. Viņa runā tieši un skaidri. Caurspīdīgi. Sauc lietas īstajos vārdos. Novēlu mums visiem, lai Maijas vārdi kļūst par iedrošinājumu meklēt ceļu, kurš ir mūsos pašos."

Grāmatas dizainu veido māksliniece Zane Ernštreite, ilustrācijām izmantoti Maijas mammas Birutas Bensones gleznu fragmenti. Rediģēšanas darbu veica dzejniece Zane Daugule un dzejnieks Māris Salējs, kurš, pabeidzot darbu, atzīst: "Tā ir jūtu pilnbrieda grāmata. Pat atziņa, kas citubrīd būtu kaila, te ieguvusi personiskas, izdzīvotas pieredzes auru. Tā ir ticama un pirmreizīga. Dievs slēpjas detaļās. Īsta dzeja – intonācijā. Te tā ir."
Grāmata tiek izdota ar uzņēmēju un Maijas draugu finansiālu atbalstu. "Esmu pateicīga ikvienam ceļabiedram ceļā uz grāmatu. Šis ceļš nebūtu iespējams bez tik daudzu ļaužu palīdzības un finansiālā ieguldījuma. Vēlreiz un vēlreiz piedzīvoju, ka grāmatas nosaukums "Adrese – tepat blakus" – nav tikai skaisti vārdi , bet – īpašs esības veids," tā Maija.

Biļetes uz šo un citiem dullo dauku festivāla "Vārti" notikumiem iegādājamas "Biļešu Paradīzes" kasēs un internetā.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.