Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti

Logo_Rokrakstu stasti_RMM izstade.jpg

Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstāde "Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti" no 16. marta līdz 6. maijam būs skatāma Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā.

Aktualizēt rokrakstus patlaban mudina pati dzīve, uzdodot jautājumu, ko interesantu mūsdienu cilvēkam, kurš arvien retāk raksta ar roku, var pastāstīt gadu desmitiem muzejā glabātie rokraksti. Pēc eksponēšanas Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā (Skolas ielā 12) rokrakstu stāsti ceļos tālāk uz Liepāju.

Izstāde “Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti” ļaus ielūkoties izcilu Latvijas literāro darbu tapšanā, rakstnieku individuālajās darba metodēs un radīšanas noslēpumos. Apmeklētājiem būs iespēja izpētīt, piemēram, P. Putniņa lugas, J. Sudrabkalna dzejoļu krājuma manuskripta, latviešu visplašākā romāna – J. Janševska “Dzimtene” – rokrakstu un citu vērtīgu literāro tekstu likteņus.

Rokraksti vēsta arī skarbus cenzūras un pašcenzūras stāstus (G. Priedes luga “Smaržo sēnes”, M. Zariņa romāns “Trauksmainie trīsdesmit trīs” u.c.). Cenzūras pēdas palīdzēs atklāt arī eksponētās dienasgrāmatas, piezīmes, atmiņu stāsti, tekstu un tā autoru parādot plašākā politiskās un kultūras dzīves kontekstā – piemēram, Ilzes Indrānes romānu “Lazdu laipu” izstādē papildinās bagātinoši materiāli.

Izstādes autori aicina ļauties īstiem rokrakstu priekiem – iepazīt muzejā glabāto rokrakstu dzīves, apjaust tajos piemītošo enerģiju, uztvert tos arī vizuāli kā mākslas darbus. Un kā pieminekļus. Īpaši tos (piemēram, R. un M. Kaudzītes “Mērnieku laiki”, V. Lāča “Zvejnieka dēls”, I. Ziedoņa “Kurzemīte” u.c.), kuru saturs pazīstams jau vairākām lasītāju paaudzēm. Izstādei ir arī savs detektīvstāsts – Inta Baltarāja “Rusiādes” nelegālā nokļūšana Zviedrijā, spēle ar ļoti augstu likmi, kad savu spožāko lomu dzīvē nevis uz skatuves nospēlē Ēvalds Valters.

Izstādes apmeklētājs var būt ne tikai pasīvs vērotājs, bet atbildēt uz jautājumiem, uzrakstīt savu, ar roku rakstītu, rokraksta stāstu.

Izstādes veidotāji: RMM projektu kuratore Māra Eņģele, RMM izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Anita Smeltere un mākslinieks Gundars Gulbis.

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.