Sarma Muižniece

Darbi: Darba autors (7); Recepcijas persona (4)
VārdsSarma Muižniece
Papildu vārdiLiepiņa (precējusies), Muižniece-Liepiņa
KopsavilkumsDzejniece, māksliniece un sabiedriska darbiniece Sarma Muižniece-Liepiņa (dzim. 1960) dzimusi ASV, Kalamazū. Līdzās izglītībai amerikāņu skolā mācījusies Kalamazū latviešu skolā un Minsteres Latviešu ģimnāzijā. Pirmā literārā publikācija 1976. gadā. Strādājusi arī par skolotāju, aktīvi piedalījusies latviešu jauniešu sabiedriskajā un kultūras dzīvē ASV. Rakstījusi apceres par mākslu un mākslas izstādēm, kā māksliniece piedalījusies izzstādēs.
Personiska informācijaDzimusi valodnieces un dzejnieces Lalitas Muižnieces un sabiedriskā darbinieka, kiropraktiķa Valža Muižnieka ģimenē.
Precējusies ar Jāni Liepiņu, dēli - Jūlijs un Pēteris Liepiņi.

1978: pirmo reizi viesojās Latvijā.
Profesionālā darbība

Literārā darbība

1976: pirmā publikācija dzejolis "mūs nav daudz" laikrakstā "Latvija" 4. decembrī.

Mācījusies latviešu vasaras vidusskolā ASV, papildskolā, vasaras kursos, piedalās aktīvi latviešu jaunatnes kongresos, akcijās, norisēs, Divreizdivi un Trīsreiztrīs nometnēs un citi.
Strādājusi par skolotāju un lektori latviešu skolās ASV, arī Gaŗezerā.
1979: lektore piedalījusies Eiropas Vasaras vidusskolā Minsterē, bijusi žurnāla EVS`79 "Tornis" redaktore, 1980. gadā viesojās Austrālijā un piedalījās Austrālijas latviešu Jaunatnes kursos, Vasaras vidusskolā un 20. Austrālijas latviešu Rakstnieku dienās Adelaidā un Austrālijas Latviešu Kultūras dienās Pertā.

1976: pirmo reizi kopā ar Zintu Aistaru, Anitu Dzirni, Ilzei Kleinbergu, Dīnu Raunu (Sniedzi Ruņģi) un Hēru Zaļinsku uzstājās jauno autoru vakarā Kalamazū.
1977: pirmo reizi uzstājās Rakstnieku cēlienā ASV Rietumkrasta dziesmu svētku laikā, turpmāk regulāri piedalās latviešu literāros sarīkojumos ASV, Kanādā un Eiropā, arī Austrālijā, Jaunatnes dziesmu svētku literārā cēlienā un bijusi tā vadītāja.

Dzejoļi publicēti žurnālos "Jaunā Gaita","LaRAs Lapa", "Karogs" (1990), "Māksla", laikrakstos "Latvija", "Austrālijas Latvietis", "Literatūra un Māksla".

1983: pirmo reizi ar pasteļiem piedalījusies plašakā mākslas izstādē; Amerikas latviešu mākslinieku apvienības biedre (ALMA), aktīvi darbojās Amerikas Latviešu apvienībā (ALJA), līdz 2009. gadam vadīja ALA Kultūras nozari.

1980. gada Ziemassvētkos izdots dzejoļu krājums "Izģērbies"; apgāds "Ceļinieks" (Detroita), vāka autors un mākslinieciskais iekārtotājs Balvis Rubess.

Apbalvojumi

2007: Jāņa Bieriņa piemiņas fonda balva.
Citātu galerija

Dzejoļu krājums "Izģērbies" (1980)

"Apveltīta ar asu redzi un bagātu fantāziju, viņa pieskaras visai pasaulei, kas virmo ap viņu. Apbrīnojama ir jaunās dzejnieces tematu dažādība. [..] Apzinīgi vai neapzinīgi Sarma Muižniece ignorē ikdienas un literārās valodas atšķirības."

Luce, Ņina. Jaunas dzejnieces pirmā grāmata. Londonas Avīze, 1981, 15. maijs.

"Sarma Muižniece atrodas uz trimdas otras paaudzes sliekšņa - apstāklis, kas viņai, īpaši kā sievietei, devis iespēju sniegt trimdas dzejai citu tonalitāti, kas daudz tiešāka, frivolāka un varbūt uzbāzīgāka nekā
viņas priekštecēm. "Izģērbies" ir tituls, kas reizē uz
mudina un izaicina. Jāatzīst, ka Muižniece pati nekautrējas atbrīvot savu dvēseli no lieka tērpa. [..] Centrālu vietu krājumā ieņem mīlestība jeb precīzāk - attieksmes ar vīriešu dzimti. Šeit nav runas par sievietes tradicionālo pakļaušanos vīrietim - varbūt vienīgi ārējiem apstākļiem, bet ne viņas attieksmē kā sievietei pret vīrieti. Šie dzejoļi bieži vien ir refleksijas, kurās dažubrīd pavīd sāpes, prieks un piemīlīga intimitāte, bet citubrīd tajās uzliesmo iznicinoša ironija un savādāka rakstura sievišķīga pašapziņa, kas līdz šim latviešu dzejā bijusi tikpat kā nepamanīta, bet kas atbilst jaunaudzes sieviešu puses centieniem pēc patstāvības un savā turpinājuma varbūt arī pēc vienlīdzības abu dzimšu starpā. [..] Viena no Muižnieces labākām īpašībām ir spēja pārsteigt lasītāju ar trāpīgiem, nekonvenciāliem formulējumiem, kuros nereti ir humora pilna distance. Otrs ir svaiga un veselīga tieksme neslēpties aiz subtiliem un grūti tveramiem simboliem."

Johansons, Pāvils. Atklātība. Laiks, 1981, 16. maijs.

SaiknesLalita Muižniece - Māte
Jūlijs Lācis - Vectēvs
Māra Celle - Mātesmāsa
Ojārs Celle - Radinieks
Ieva Solveiga Celle-Harms - Māsīca
Nodarbesdzejniece
māksliniece
pedagoģe
OrganizācijasLatviešu Rakstnieku apvienība
Dzimšanas laiks/vieta10.09.1960

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA
Dzīvesvieta1960–1982

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA
1975–1976

Minstere
Münster, Germany
1982

Pitsburga
Pittsburgh, Pennsylvania, United States
1984

Bostona
Boston, Massachusetts, United States
Kopš 1984. gada dzīvo Bostonas apkārtnē, Bosfortā.
Izglītošanās laiks/vieta1974

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA

Beigusi mācības Kalamazū latviešu skolā.


1976

Minsteres latviešu ģimnāzija
Minstere
Münster, Germany

Sākusi mācības, ar Latviešu Nacionālā fonda (LNF, Zviedrija) starpniecību saņēmusi profesora J. Auškāpa piemiņas mācību stipendiju.


00.08.1976

Beigusi Kursas latviešu vasaras vidusskolu.


1978

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA

Beigusi Komstokas ģimnāziju (Comstock High School).


1983

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA

Beigusi mācības Kalamazū koledžas (Kalamazoo College) Mākslas fakultātē, ieguvusi bakalaura grādu mākslā un politekonomiskās attiecībās (Public Policy).


1986

Bostona
Boston, Massachusetts, United States
Papildinājusi zināšanas Bostonas arhitektūras centrā (Boston Architectural Center).
Darbavieta1983–1984

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA
Kopā ar dzejnieci Anitu Dzirni vadījusi mākslas salonu "Artistic License".

1983–1984

Kalamazū, Mičigana, ASV
Kalamazoo, MI, USA
Strādājusi par mākslas skolotāju bērniem un jauniešiem.
Dalība organizācijās

Vadījusi ALA Kultūras fondu (Amerikas Latviešu apvienība).


Latviešu Rakstnieku apvienība
Ceļojums1978

Rīga
Rīga
00.12.1980–00.01.1981

Austrālija
Australia