Arvis Viguls

Darbi: Darba autors (41); Tulkotājs (1); Atdzejotājs (2); Sastādītājs (1); Recepcijas persona (22)
VārdsArvis Viguls
Kopsavilkums
Dzejnieks un tulkotājs Arvis Viguls dzimis 1987. gadā Jēkabpilī. Pēc vidusskolas absolvēšanas studējis Latvijas Kultūras akadēmijā, kur apguvis spāņu valodu. No 2007. līdz 2008. gadam veidojis radio "NABA" raidījumu "Bron-Hīts". Arvis Viguls dzejā debitē 2009. gadā ar krājumu "Istaba", par ko iegūst Dzejas dienu balvu un Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā "Spilgtākā debija". 2012. gadā iznāk viņa otrā dzejoļu grāmata "5:00", izpelnoties nedalītu kritiķu sajūsmu. 2018. gadā klajā nāk trešais oriģinālkrājums "Grāmata", kā arī dzejoļu izlase spāņu valodā "Caligrafía de la aguja" ("Adatas kaligrāfija"). Vigula krājumi pieder mūsdienu latviešu dzejas virsotnēm, tiem raksturīga skumja intonācija, nevainojama struktūra un smalka intertekstualitāte, svārstīšanās starp metaforisko un reālo. Viņa tēmu lokā ietilpst atsvešinatības, vientulības, neprāta, iznīcības un sāpīgu atmiņu tēmas. 2017. gadā Viguls tiek nosaukts starp 10 interesantākajiem Eiropas jaunajiem autoriem. Arvis Viguls regulāri tulko un atdzejo no serbu, horvātu, angļu, spāņu un krievu valodas.
Profesionālā darbība

Pirmā publikācija

2006: dzejoļu cikls "Viesības" laikrakstā "Kultūra Forums" (Nr. 20).

Cittautu autoru darbu tulkojumi

2009: piedalījies Josifa Brodska (Иосиф Бродский) "Dzejas izlases" atdzejošanā (Neputns).
2010–2018: tulkojis un periodikā publicējis Petra Borkoveca (Petr Borkovec), Arsena Dediča (Arsen Dedić), Karlosa Lopesa Degregori (Carlos López Degregori), Milana Dobričiča (Milan Dobričić), Teda Hjūza (Ted Hughes), Danilo Kiša (Danilo Kiš), Ticiānas Koluso (Tiziana Colusso), Ivana V. Laliča (Ivan V. Lalić), Federiko Garsijas Lorkas (Federico García Lorca), Tomasa Luksa (Thomas Lux), Nikolas Madžirova (Никола Маџиров), Aleksandra Makarova-Krotkova (Александр Макаров-Кротков), Čemas Martinesa (Txema Martínez), Flanerijas O'Konoras (Flannery O'Connor) Luko Paļetaka (Luko Paljetak), Nikanora Parras (Nicanor Parra), Marko Pogačara (Marko Pogačar), Vasko Popas (Vasko Popa), Artūra Puntes (Артур Пунте), Aleksandra Ristoviča (Aleksandar Ristović), Kalinas Stefanovas (Kalina Stefanova), Marka Stranda (Mark Strand), Faruka Šehiča (Faruk Šehić), Leonīda Švaba (Леонид Шваб), Sergeja Timofejeva (Сергей Тимофеев), Miroļuba Todoroviča (Miroljub Todorović), Draganas Tripkovičas (Dragana Tripković), Havjera Viljaurrutijas (Xavier Villaurrutia), Grigora Viteza (Grigor Vitez) darbus.
2013: piedalījies Semjona Haņina (Семен Ханин) dzejoļu krājuma "Peldus" atdzejošanā (Orbīta).
2014: kopā ar Arti Ostupu atdzejojis Dmitrija Sumarokova (Дмитрий Сумароков) dzejoļu krājumu "Café Europe" (Orbīta).
2014: piedalījies Vladimira Svetlova (Владимир Светлов) dzejoļu krājuma "lietots" atdzejošanā (Orbīta).
2015: piedalījies Viljama Batlera Jeitsa (William Butler Yeats) izlases "Baltie putni" atdzejošanā (Neputns).
2018: kopā ar Eināru Pelšu un Daini Deigeli atdzejojis Gaļinas Rimbu (Галина Рымбу) krājumu "Kosmiskais prospekts" (Literature Without Borders).
2018: kopā ar Andri Akmentiņu un Tomu Treibergu atdzejojis atdzejojis Sergeja Timofejeva krājumu "Replika" (Orbīta).

Literārā līdzdalība citos projektos

2014–2015: Kopā ar grupu "Sigma" piedalījies projektā "Dzejkoncerts".
2012–2016: Kopā ar grupu "Sigma" piedalījies projektā "Mūsdienu skaņu celiņš".
Citātu galerija

Par dzejoļu krājumu "Istaba" (1/4 Satori, 2009)

""Istabā" kā matrjoškas cita citā ir saliktas grāmatas grāmatā, dzejnieki dzejniekā (literārais varonis, kurš radījis pats savu literāro varoni), dzeja dzejā. Arī pati istaba jau pēc nelielas uzkavēšanās izrādās daudzslāņaina. Dubultās grīdas, viltus sienas vai slepenas atvilktnes šai mājoklī apslēpj ne vien citas istabas, bet pat plašas zāles un stāvas kāpnes; ar vieglu kustību paveramas jaunas dimensijas."

Auziņa, Anna. Vigula valdzinājums. Karogs, Nr. 12, 2009.

Par dzejoļu krājumu "5:00" (Mansards, 2012)

"Šķiet, kaut kur nemitīgi ceļojošo nozīmju molekulu teorijas ietvarā meklējama atbilde uz jautājumu, kāpēc Viguls vienai daļai no "mums" ir tieši tas, ko vienmēr esam gribējuši izlasīt. Kaut kur garā līdzīgs, bet daudz precīzāks par Ostupu, mazāk drudža mocīts nekā Ogriņš, rafinētāks par Treibergu, saprotamāks par Vādonu, oriģināls, bet ne pašmērķīgs un pārlieku blīvs, emocionāls, bet ne sentimentāls, reizēm vienkāršs, reizēm noslēpumains, skumjš, bet ne depresīvs, asprātīgs, gaumīgi plosošs un intensīvs."

Baklāne, Anda. Ideāla dzejnieka proporcijas. Latvju Teksti, Nr. 9, 2012.

Par dzejoļu krājumu "Grāmata" (Orbīta, 2018)

"Jau iepriekš – kopš debijas krājuma – Vigula poētikas centrā ir iekšēji aristokrātisks tipāžs, kura augstdzimtība nav oficiāla, izsmalcinātība nav liekuļota, atklātība un baudkāre ir spēcīgāka par sociālo normu. Līdz ar to viņš ar vieglu nicinājumu skatās uz tādām parādībām kā groteskie kultūristi, pielaizītie un naivie mormoņi un "ne pa īstam mīlamas" sievietes, kuras patriarhālā sabiedrība ir konstruējusi par baudas objektiem. Tomēr šajā varonī ir arī gana daudz pašcieņas, lai izjustu līdzcietību un žēlumu."

Ķirķis, Raimonds. Recenzija. Punctum, 04.10.2018.
SaiknesIeva Viese-Vigula - Sieva
Nodarbesdzejnieks
literatūrkritiķis
atdzejotājs
Dzimšanas laiks/vieta23.11.1987

Izglītošanās laiks/vieta1995–2007

Jēkabpils
Jēkabpils
Jēkabpils Valsts ģimnāzija

2007–2008

Latvijas Kultūras akadēmija
Starpkultūru sakari Latvija-Spānija (studijas netika pabeigtas)

2008–2009

Latvijas Mākslas akadēmija
Mākslas zinātne (studijas netika pabeigtas)
Darbavieta2007–2008 (Datums nav precīzs)

Radio NABA
Rīga
Rīga
Iknedēļas dzejas raidījuma "Bronhīts" veidotājs
Apbalvojumi2009

Ventspils
Ventspils
Ventspils pilsētas domes izcilības stipendija.
ApbalvojumiLatvijas Literatūras gada balva
Balva piešķirta par dzejoļu krājumu "Istaba".
Spilgtākā debija
2009

Dzejas dienu balva
Balva piešķirta par dzejoļu krājumu "Istaba".
Dzeja
2009

Annas Dagdas prēmija
Balva piešķirta par manuskriptu krājumam "5:00" (2012).
2011